The 2022-2023 Dance, Cheernastics and Tumbling Schedule (page 1)

The 2022-2023 Dance, Cheernastics and Tumbling Schedule (page 2)

The 2022-2023 Dance, Cheernastics and Tumbling Registration Form

Scroll down to view the GYM schedule (Cheernastics, Tumbling, etc.). It is below the studio schedule.

Teachers

  • AB = Amy Blacker Bonvillain
  • AF – Amanda Ford
  • EF = Emma Freeze
  • JF = Jennifer Friedman
  • ES = Emma Stone
  • AM = Ashley Miller
  • LP = Libby Nathews Pratt
  • ET = Emily Thomas
  • KT = Katie Thomas
  • SW = Stephanie Waid
  • MW = Morgan Wyman

Dance Et Cetera understands that it is important to be involved in school extra curricular activities, however, it is important to follow a structured dance program in order to improve. We ask that is you are involved in other activities (dance team, color guard, cheerleading, softball, etc…) that you carefully schedule your dance classes so that they will not conflict with your other activities on a regular basis.

Teen Students must be enrolled in their regular JAZZ or BALLET class in order to qualify for the classes that have 2 bullets • •

Teen Students must be enrolled in their regular BALLET class in order to qualify for the classes that have 2 stars **

Teen Students must be enrolled in their regular BALLET class & BALLET TECHNIQUE class in order to qualify for the classes that a pound sign #

1st– 5th Grade Students must be enrolled in their regular BALLET class in order to qualify for the classes that have 2 stars **

1st – 5th Grade Students must be enrolled in their regular BALLET class & BALLET TECHNIQUE class in order to qualify for the classes that have a pound sign #

++ Students must be enrolled in their regular HIP HOP class in order to qualify for the classes that have 2 plus signs ++

Students must be enrolled in their regular BALLET, TAP & JAZZ classes in order to qualify for MUSICAL THEATER.

Classes in PINK are invitation only or “Team” classes.

Monday

Studio 1 – Yellow
  • 3:30-4:30 PS3A (EF)
  • **4:30-5:00 PS Hip Hop A (EF)
  • 5:00-5:45 Int Jazz A (EF)
  • 5:45-6:30 Int Ballet A (EF)
  • 6:30-7:00 Int Tap A (ET)
  • 7:00-7:45 Teen Tap 3 (ET)
  • 7:45-8:30 Teen Tap 1A (ET)

Studio 2 – Aqua

  • 3:45-4:45 PS 3A (AB)
  • 4:45-5:30 PS 1A (AB)
  • 5:30-7:00 Teen Jazz 2 (AB)
  • 7:00-8:30 Teen Ballet 4 (AB)
  • ••8:30-9:30 Jumps/Turns 2/3 (AB) (Levels 2&3)

Studio 3 – Pink

  • **4:45-5:15 Int Tap Tech (MW) (Int & Teen Tap 1B)
  • •• 5:15-6:15 Int Contemporary A (MW) (3rd-5th graders)
  • 6:15-7:00 Teen Tap 4/5 (MW)
  • 7:00-8:30 Teen Ballet 5 (MW)
  • •• 8:30-9:30 Contemporary 4/5 (MW) (Teen Levels 4 & 5)

Studio 4 – Purple

  • 5:30-7:00 Teen Ballet 3 (KT)
  • 7:00-8:30 Teen Ballet 2 (KT)
  • 8:30-9:30 Teen Ballet 1A (KT)

Tuesday

Studio 1 – Yellow

  • 1:15-1:45 Tumbling TOTS (EF) (3 yr olds)
  • 1:45-2:30 PS 1B (EF)
  • 2:30-3:30 PS 2B (EF)
  • **4:00-4:30 PS Hip Hop B (EF)
  • 4:30-5:30 PS 3B (MW)
  • 5:30-6:30 Hip Hop 5 (ES) (Teen Levels 4/5)
  • 6:30-8:00 Teen Jazz 3 (MW)

Studio 2 – Aqua

  • 4:15-5:30 Teen Jazz 1A (AB)
  • 5:30-7:00 Teen Jazz 4 (AB)
  • •• 7:00-8:00 Jumps/Turns 4/5 (AB) (Levels 4-5)
  • 8:00-9:30 Teen Jazz 5 (AB)

Studio 3 – Pink

  • 3:30-4:00 L. Elem Ballet A (EF)
  • 4:00-4:30 L. Elem Tap A (JF)
  • 4:30-5:00 L. Elem Jazz A (JF)
  • 5:00-5:30 Elem Tap A (JF)
  • 5:30-6:00 Elem Jazz A (JF)
  • 6:00-6:30 U. Elem Tap A (JF)
  • 6:30-7:00 U. Elem Jazz A (JF)
  • •• 7:00-8:00 Teen Hip Hop 2 (ES) (Teen Levels 2)
  • •• 8:00-9:00 Teen Hip Hop 3/4 (ES) (Teen Levels 3-4)

Studio 4 – Purple

  • ••4:00-5:00 Elem Hip Hop A (ES)
  • ++ 5:00-5:30 Hip Hop Tricks Int-Teen (ES)
  • 5:30-6:00 U. Elem Ballet A (EF)
  • 6:00-6:30 Elem Ballet A (AF)
  • 6:30-7:30 PS2D (AF)
  • 7:30-8:15 Teen Tap 1B (AF)
  • 8:15-9:00 Teen Tap 2 (AF)

Wednesday

Studio 1 – Yellow

  • 3:15-4:15 PHS TECH (AB)
  • **4:15-5:30 Ballet Tech 2 (AB) (Levels 2)
  • ••5:30-6:30 Teen Hip Hop 1A (AB) (Teen Levels 1A & 1B)
  • **6:30-7:30 Int Hip Hop A (AB) (3rd-5th graders)
  • # 7:30-8:30 Teen Pre Pointe (KT)
  • 8:30-9:30 JR TROUPE (AB/MW/ES/JF)

Studio 2 – Aqua)

  • 5:00-5:45 PS1C (AM)
  • 5:45-6:15 L. Elem Tap B (AM)
  • 6:15-6:45 L. Elem Ballet B (AM)
  • 6:45-7:15 L. Elem Jazz B (AM)
  • # 7:15-8:00 Int Ballet Tech (AM) (3rd-5th graders)
  • **8:00-8:30 Teen Tap Tech A (ES) (Teen Levels 3-5)
  • 8:30-9:30 ELITE TROUPE (AB/MW/ES/JF)

Studio 3 – Pink

  • ••4:15-5:15 Contemporary 1 (MW) (Teen Levels 1A & 1B)
  • 5:15-6:30 MUSICAL THEATER (MW)
    • Fall Season = Sept-Dec with a Winter Showcase
    • Spring Season = Feb-May with a Recital Performance
  • •• 6:30-7:30 Contemporary 2/3 (MW) (Teen Levels 2&3)
  • #7:30-8:30 POINTE (AB)
  • 8:30-9:30 SR ELITE TROUPE (AB/MW/ES/JF)

Studio 4 – Purple

  • **3:45-4:15 Tap Tech L1-2 (MW) (Teen Tap levels 1A&2)
  • 4:00-4:30 U Elem Tap B (LP)
  • 4:30-5:00 U Elem Ballet B (LP)
  • 5:00-5:30 U Elem Jazz B (LP)
  • 5:30-6:30 PS2C (EF)
  • 6:30-7:30 Teen Ballet 1B (KT)
  • 8:30-9:30 Teen Jazz 1B (EF)

Thursday

Studio 1 – Yellow

  • 4:00-4:30 Elem. Tap B (EF)
  • 4:30-5:00 Elem Ballet B (EF)
  • 5:00-5:30 Elem Jazz B (EF)
  • **5:30-6:30 Elem Hip Hop B (EF) (1st & 2nd graders)
  • **6:30-7:30 Int Jumps/Turns A (EF) (3rd-5th graders)
  • **7:30-8:30 Int Hip Hop B (EF) (3rd-5th graders)

Studio 2 – Aqua

  • ••4:00-5:00 Jumps/Turns 1A (AB) (Teen Levels 1A)
  • ••5:00-6:00 Teen Hip Hop 1B (AB) (Teen Levels 1A & 1B)
  • 6:00-7:00 Ballet Tech 1 (KT)
  • **7:00-8:15 Ballet Tech 3-5 (AB) (Levels 3-5)
  • ** Teen Tap Tech B (ES) (Teen Levels 3-5)

Studio 3 – Pink

  • 4:00-4:45 Int Jazz C (MW)
  • 4:45-5:15 Int Tap C (MW)
  • 5:15-6:00 Int Ballet C (KT)
  • #6:00-7:00 Teen Lyrical 3-5 (MW) (Levels 3-5 teen ballet)

Studio 4 – Purple

  • **5:30-6:00 PS Hip Hop C
  • 6:00-7:00 PS3C (AB)

Gym

OUR COACHES WILL OBSERVE ALL STUDENTS AND PLACE THEM IN THE BEST LEVEL TO SUIT THEIR INDIVIDUAL NEEDS.
(You can move levels throughout the year depending on progress.)

  • Purple = Preschool classes
  • Aqua = 1st – 5th grade classes
  • Red = Teen classes
  • L-1 Beginner
  • L-2 Intermediate
  • L-3 Advanced
  • TEAM ONLY

Monday

  • 3:45-4:45 Dance Team ACRO (MW)
  • 5:15-5:30 CORE Strength & Flexibility (SW)
  • 5:30-6:30 Dance Team ACRO L-1/2 (SW)
  • 6:30-7:30 Tumbling L-1 & L-2 (CW) (1st-5th graders)

Tuesday

  • 3:30-4:30 Cheernastics & Tumbling PS 2/3 A (MW) (4/5 yr olds)
  • 4:30-5:30 L-1 ACRO (EF) (Int – Teen)
  • 5:30-6:30 Tumbling L-2 (MW) (1st-5th graders)
  • 6:30-7:30 Cheernastics / Tumbling PS 2/3 B (4/5 yr olds) (EF)
  • 7:30-8:30 Cheernastics / Tumbling L-1 (1st-5th graders) (EF)

Wednesday

  • 4:15-5:15 Tumbling Tots (EF) (3 yr olds)
  • 5:15-5:30 CORE Strength & Flexibility (EF)
  • 5:30-6:30Tumbling PS 2/3C (4/5 yr olds) (LP)
  • 6:30-7:30 Advanced ACRO (ES)
  • 7:30-8:30 Advanced ACRO (MW)

Thursday

  • 4:15-5:15 Cheernastics & Tumbling PS2/3C (4/5 yr olds)
  • 5:15-5:30 CORE Strength and Flexibility (MW)
  • 5:30-6:30 Tumbling PS 2/3D (ES) (4/5 yr olds)
  • 6:30-7:30 Tumbling L-1 & L-2 (ES) (1st-5th graders)
  • 7:30-8:30 L-2 ACRO (MW) (All Ages)